Adventi kalendárium- Nagymama receptkönyve és LUCA napi szokások 12. rész

2024.12.13

Márti néni izgatottan vette ki a ládából a következő kincset. Egy kis barna, kézzel írott füzet került elő, a sarkai kicsit megkoptak, a lapok megsárgultak, de az írás még mindig jól olvasható volt. A fedőlapon a nagymama neve és az "Ételek és sütemények" felirat díszelgett. Márti néni meghatottan simította végig a füzetet.

– Ez anyukám füzetkéje! Még a nagymamámtól írt le sok receptet – magyarázta, miközben Krisztina és Lili érdeklődve hajoltak közelebb.

Lili felcsillant szemmel lapozgatni kezdte, és hamarosan megállt egy receptnél.

– Nézd, nagymama, itt van a sült kacsamáj receptje... – olvasta hangosan – és mellette a karácsonyi kacsa elkészítésének leírása.

– Pont erre gondoltam tegnap este – mondta Márti néni mosolyogva – Mi lenne, ha ez lenne az idei menü? A régi ízek újra visszatérhetnének az asztalunkra.

Lili örömmel bólintott – Imádom az ilyen régi dolgokat. Régi ételeket, régi ruhákat....Olyan, mintha egy szelet történelem kelne életre. Bár nem ígérem, hogy én fogom elkészíteni, – tette hozzá nevetve – tudod, általában rendeljük az ebédet, vagy az air frierben sütögetek valamit.

Krisztina felnevetett – Én is így vagyok ezzel, de azért a karácsonyi vacsorára is sütök majd édeskrumplit az air frierben. Kell egy kis innováció is.

Márti néni huncut mosollyal csóválta a fejét – Azért a kacsamáj lesütését még meg kell tanulnotok. Semmi nem hasonlítható ahhoz az illathoz, amikor lassan sül a hagymával és a fűszerekkel.

– Meg is tanítod nekünk? – kérdezte Lili – Szívesen megtanulnám, hogy majd továbbadhassam én is egyszer.

Krisztina bólintott – Közben pedig csinálhatnánk valami kézzel készített ajándékot is. Például egy saját receptkönyvet összeállítani ebből a füzetből. Ez nagyon különleges ajándék lehetne.

– Vagy a lesütött kacsamájat betehetnénk kis üvegedényekbe! – vetette fel Lili – Az is milyen szép és személyes ajándék lenne, vinnék is a kolléganőmnek belőle, és meglenne a személyes ajándék a rúzs mellé!

– Vagy házi likőr, – toldotta meg Krisztina – egyszer láttam egy receptet narancsos-fahéjas likőrhöz. Az tökéletes lenne az ünnepekre.

– Ezek mind csodás ötletek, – mondta Márti néni elégedetten – hétvégén akkor nekilátunk a kacsamáj elkészítésének. Viszont holnap lesz Luca napja! Tudjátok, régen népi szokások kapcsolódtak ehhez a naphoz.

A füzet újabb és újabb titkokat fedett fel a múltból, és egyre biztosabb lett, hogy az idei karácsony igazi időutazás lesz, amely a régi ízek és hagyományok varázsában telik majd.

Stílustipp: DIY kézzel készített kincsek ajándékba

  • Egy régi receptfüzet másolatának összeállítása, vagy akár néhány jól bevált recept számítógépen megszerkesztve, szép kötésben kiváló ajándék lehet
  • De ha igazán személyesre vágysz, próbálj ki valamit a konyhából! Süsd le a kacsamájat, töltsd kis üvegedényekbe, és díszítsd szalaggal
  • Vagy készíts házi likőrt, például narancsos-fahéjas ízben. 

Az ilyen ajándékok mindig különlegesek, hiszen szíved és kezed munkája van bennük.

- Nagymama, milyen Luca napi szokások voltak régen?- kérdezte Lili

- Luca napján különleges népszokások vannak- mondta Márti néni...

Luca napjához- ami december 13- számos magyar népszokás kapcsolódik, melyek közül néhány érinti a stílust vagy az öltözködést is. Íme három ilyen szokás:

  1. Luca széke és a boszorkányok felismerése: A Luca-szék készítéséhez 13 nap kellett, és karácsony estéjén a kész székre állva az illető megláthatta a boszorkányokat, akiket gyakran furcsa vagy jellegzetes öltözék alapján azonosítottak. Ez a szokás indirekt módon kapcsolódik az öltözködéshez, mivel az emberek különös figyelmet szenteltek a ruházatban rejlő jeleknek.

  2. Nők hajának ápolása: Luca napját sok helyen a női szépséggel is kapcsolatba hozták, különös tekintettel a hajra. Azt tartották, hogy ezen a napon nem szabad hajat mosni vagy fésülni, mert az balszerencsét hozhat. Ez a babona az akkori szépségápolási szokásokhoz és az önkifejezéshez kapcsolódik.

  3. Luca napi "kotyolás": Ez egy rituális köszöntés, amely során a gyermekek házról házra jártak, és termékenységvarázsló jókívánságokat mondtak. A kotyoló gyerekek különleges, ünnepi ruhát vagy jelmezt viseltek, amely kiemelte a Luca-nap sajátos ünnepi hangulatát.

- Ezek a szokások egyaránt tükrözték az akkori népi hitvilágot és a megjelenés, illetve öltözködés jelentőségét az ünnepek alatt- mesélte Márti néni

– Ezek nagyon jók, akkor holnap nem mosok hajat!- nevetett Lili, de már máshol járt az agya- Kellene pár szép üveget venni, amibe a likőrt és a májat tehetjük – mondta, miközben becsukta a füzetet.
– Tökéletes ötlet! – bólintott Krisztina – Ma este összeírjuk, mit kell bevásárolni az ünnepekre, és ezt is felírom a listára. 

Gyergyai Krisztina, szín-és stílustanácsadó

A farsangi időszak a tél végi mulatságok, bálok és vidám összejövetelek időszaka, amikor lehetőségünk van egy kicsit kiszakadni a hétköznapokból és kreatívan megmutatni önmagunkat. Szerző: Gyergyai Krisztina, stílustanácsadó. A jelmezes események kapcsán sokakban felmerül a kérdés: hogyan lehet egyszerre stílusos, nőies és egyedi farsangi...

Miért fontos, hogy az ékszerek illeszkedjenek a stílusunkhoz? Szerző: Gyergyai Krisztina, stílustanácsadó

Ha azt gondolnád, hogy rovarok csak a kertben vannak, tévedsz! A viktoriánus korban a rovarok nemcsak az udvarokban, hanem a nők ékszereiben is megjelentek. Szerző: Gyergyai Krisztina, stílustanácsadó. Pillangók, szitakötők, bogarak – mind-mind egy-egy apró műalkotás, amely a csillogó gyémántokkal és finom arannyal keveredve az eleganciát és a...